5 Лютого, 2018 16:50:00
До уваги фізичних осіб-підприємців!

Порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску установлено Законом України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.07.2015 №449, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953.

Сума єдиного внеску, яку сплачує фізична особа-підприємець, відображається у звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (додаток 5) згідно Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14.04.2015 №435 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 11.04.2016 №441), який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.05.2016 №682/28812, і подається Звіт за місцем реєстрації. Якщо протягом року підприємець змінював місце проживання (поза межами територіального обслуговування, в якому він перебував на обліку), звітність подається за новим місцем взяття на облік.

Звіт подається незалежно від того, чи провадиться підприємницька діяльність.

Фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію за віком або соціальну допомогу. Звіт зазначеними особами не подається. Нагадаємо, що умови призначення пенсії за віком установлено ст. 26 Закону №1058, тож платники єдиного податку, які отримують пенсію за вислугу років, зокрема відповідно до Закону №2262, не звільняються від сплати ЄСВ.

Фізична особа-підприємець заповнює звіт в розрізі місяців звітного року:

- таблицю 1, якщо він перебуває на загальній системі оподаткування;

- таблицю 2, якщо він перебуває на спрощеній системі оподаткування (є платником єдиного податку).

Якщо підприємець протягом року змінював систему оподаткування, тоді він подає один Звіт, який включає одночасно дві таблиці:

- таблицю 1 (де наводить відомості про отримані доходи під час перебування протягом звітного року на загальній системі оподаткування);

- таблицю 2 (де наводить відомості про отримані доходи під час перебування протягом звітного року на спрощеній системі оподаткування).

Звітним періодом є календарний рік. Граничний термін подання звітності за 2017 рік — до 10 лютого 2018 року, тобто останній день подання — 09.02.2018 року.

Звіт можна подати в один із таких способів (п. 1 розділ II Порядку №435):

- засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації ЕЦП (у разі подання електронного звіту він надсилається не пізніше закінчення останньої години дня, в якому закінчується граничний строк подання Звіту);

- на паперових носіях, засвідчений підписом підприємця та скріплений печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації;

- на паперових носіях, якщо кількість найманих працівників не перевищує 5 осіб;

- поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення (увага: не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання Звіту, тобто до 30.01.2018 р. Звітність вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв’язку від платника єдиного внеску поштового відправлення зі звітністю).