11 Січня, 2019 11:33:00
Важлива інформація про термін та подання звітності фізичних осіб-підприємців за 2018 рік

Порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску установлено Законом України від 08.07.2010 №2464-VI „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04.05.2018 №469 (далі Інструкція).

Сума єдиного внеску, яку сплачує фізична особа-підприємець, відображається у Звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (додаток 5) згідно Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14.04.2015 №435 у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.05.2018 №511 (далі Порядок) і подається Звіт за місцем реєстрації. Якщо протягом року підприємець змінював місце проживання (поза межами територіального обслуговування, в якому він перебував на обліку), звітність подається за новим місцем взяття на облік.

Міністерство фінансів України у наказі від 15.05.2018  №511 оновило форму Звіту (додаток 5).

Отже, за 2018 рік фізичні особи-підприємці повинні подавати звітність за новою формою.

Що нового для фізичної особи-підприємця при заповненні Звіту додаток 5?

Принципово новими показникам на титульному аркуші є:

„Код основного виду економічної діяльності” (інформація з Єдиного державного реєстру);

„Тип платника та період перебування (місяць)”.

Раніше підприємець не зазначав, на якій системі оподаткування він перебуває, але заповнював таблицю, яка відповідала його типу платника. Зараз усі таблиці об’єднали, тому при зміні типу платника достатньо заповнювати одну таблицю 1, зробивши відповідні відмітки на титульному аркуші.

„Дата державної реєстрації припинення або дата подання  до органу доходів і зборів заяви про зняття з обліку платника єдиного внеску” для заповнення типу форми „ліквідаційна”.

В оновленому Звіті (додаток 5) існує тільки дві таблиці, а саме:

таблиця 1 „Нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”;

таблиця 2 „Наявність підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства”. Подається підприємцями, які мають право на спеціальний стаж. Для її заповнення слід користуватися Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб. У разі відсутності пільг таблиця 2  не формується і не подається (п. 11     р. IV Порядку).

Існує три типи форми:

„початкова” – заповнюється при стандартних випадках;

„призначення пенсії” – заповнюється протягом року за період до дати формування заяви на призначення пенсії;

„ліквідаційна” – заповнюється за останній звітний період до дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.

Для фізичних осіб-підприємців головною є таблиця 1, тому наведемо механізм її заповнення.

Графа 2 „Код категорії ЗО” – у додатку 2 до Порядку наведена Таблиця відповідності кодів категорій застрахованих осіб та кодів бази нарахування і розмірів ставок єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Згідно з нею код категорії ЗО:

5 – для фізичних осіб-підприємців, які сплачують внески від суми доходу (прибутку), отриманого від цієї діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб;

6 – для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування (фіксований податок, єдиний податок);

9 – для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно – займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов’язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності.

Графа 3 „Сума чистого доходу (прибутку), заявлена в податковій декларації/Самостійно визначена сума доходу/Частка розподіленого доходу”.

Фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, зазначають самостійно визначену суму, на яку нараховується ЄСВ (п. 4 р. III Інструкції), але  у межах „верхнього” (15 мінімальних заробітних плат (МЗП) = 55845,00 грн.) та „нижнього” (1 МЗП = 3723,00 грн.) діапазону.

Графа 4 „Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини”.

Оскільки ця сума визначається самостійно у межах „верхнього” та нижнього” діапазону і вона не більше „верхнього” значення, тому у графі 4 дублюються показники із графи 3.

Графа 5 „Розмір єдиного внеску”.

Фізичні особи-підприємці застосовують ставку ЄСВ у розмірі 22%.

Графа 6 „Сума нарахованого єдиного внеску”.

Графа  4 х графа 5 / 100 (наприклад  3723,00 х 22/100 = 819,06).

Наголошуємо! Звітним періодом є календарний рік. Граничний термін подання звітності – до 10 лютого року, що настає за звітним періодом (п. 2 р. ІІІ Порядку). Тобто останній день подання Звіту (додаток 5) за 2018 рік — 11 лютого 2019 року (оскільки 9 і 10 лютого є вихідними (субота та неділя)).