8 Листопада, 2018 12:45:00
Відбулося чергове засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Житомирській районній державній адміністрації

7 листопада під головуванням заступника голови райдержадміністрації Миколи Козарчука відбулося чергове засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії (ДНПК) при Житомирській районній державній адміністрації, на якому розглядалося питання щодо недопущення занесення та розповсюдження африканської чуми свиней на територію району та забезпечення контролю ефективності пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин.

Як зазначив у своєму виступі начальник Житомирського районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області Борис Гущин, упродовж 2018 року в Україні склалася вкрай важка ситуація щодо поширення вірусу африканської чуми свиней. Тенденція до погіршення простежується впродовж 2018 року, а особливо – за результатами літньо-осіннього періоду. З початку 2018 року зареєстровано 128 випадків АЧС, з них 83 випадків у домашніх свиней, 34 випадки по диким кабанам та 11 інфікованих об’єктів (понад 10 тис. – ураженого поголів’я). На Житомирщині захворювання реєструвалося п’ять разів. Загалом Житомирська область входить до числа областей із найменшою кількістю спалахів АЧС (після Львівської – 1 випадок). Поряд із тим на території області спостерігається напружена епізоотична ситуація щодо сказу тварин. Так з початку року захворіло на сказ 35 тварин, в тому числі: лисиць - 16 голів, собак - 9, котів - 8, єнотовидних собак - 1, ВРХ - 1 гол. В цілому це  на 4 спалахи більше до відповідного періоду минулого року. В 33 населених пунктах неблагополучних по сказу вводились карантинні обмеження та проводяться оздоровчі заходи. Зареєстровано 1085 випадків покусів людей тваринами. В Житомирському районі випадків сказу в цьому році не реєструвались, не зважаючи на те що станом на 01.11.2018 року було 71 звернень громадян щодо покусів. Направлено патолгічних матеріалів від тварин з підозрою на сказ 18 проб, з яких ні один результат не підтвердився.

У відповідності до розпорядження Головного державного ветеринарного інспектора України від 03.09.2018 №100 на території Житомирської області проведена осіння кампанія із пероральної вакцинації диких м’ясоїдних проти сказу. Розкладання вакцини проведено в період із 6 по 15 жовтня 2018 року за допомогою авіатранспорту. На сьогодні існує необхідність проведення контрольних заходів щодо визначення ефективності цієї кампанії проти сказу шляхом дослідження зубів лисиць на наявність біомаркеру – тетрацикліну та дослідження сироваток крові лисиць на наявність антитіл до вірусу сказу.

Тому звертаємося до всіх керівників мисливських організацій району з відповідальністю поставитись до відстрілу лисиць на території району для контролю ефективності вакцинації.

За  результатами  засідання ДНПК при Житомирській районній державній адміністрації було прийнято наступні рішення :

1. Забезпечити відбір проб для проведення лабораторних досліджень у випадках загибелі домашніх свиней в спеціалізованих господарствах (технологічний відхід) та особистих підсобних господарствах громадян, а також у разі підозри на захворювання.

2. Забезпечити відбір проб для проведення лабораторних досліджень на наявність АЧС від усіх виявлених  загиблих (враховуючи тварин, що загинули в дорожньо-транспортних пригодах) і відстріляних диких кабанів в ході полювання або при проведенні будь-яких інших заходів.

3. Забезпечити діяльність мобільних груп у складі представників органів місцевого самоврядування, Нацполіції та Держпродспоживслужби щодо контролю за  переміщенням свиней та продукції з них, припинення діяльності стихійних ринків та інших несанкціонованих місць торгівлі живими тваринами та продуктами тваринного походження на території області з метою реалізації заходів спрямованих на недопущення поширення епізоотій.

4. З метою визначення ефективності пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин проти сказу, провести відстріл лисиць із розрахунку 2-4 лисиці на 100 км2 вакцинованої території із відбиранням нижніх щелеп та зразків крові для лабораторних досліджень.

5. Забезпечити у повному обсязі проведення щеплень собак, котів  проти сказу у всіх населених пунктах області незалежно від форм господарювання, а в зонах постійного неблагополуччя також  великої рогатої худоби та інших сприятливих тварин.

6. Через засоби масової інформації, шляхом бесід, розповсюдженням друкованих листівок, забезпечити проведення інформаційно-просвітницької роботи серед населення щодо небезпеки АЧС, сказу тварин  та основні заходи, що необхідно вживати для недопущення поширення даних інфекційних захворювань.

Житомирське районне управління ГУ ДПСС

в Житомирській області